Flowers

Canterbury Representatives - Mens



1903-04,06-08  RG Deans

1905                 JS Guthrie

1906,18            T Crawshaw

1907-12            T Bain

1907                 W Shirriffs

1908-12            E Baxter

1910                 JS Hilson

1910-11            DC Guthrie

1910-14            HM Taylor

1911-14            E Crawshaw

1912                 L Parson

1913                 RB Burn

1913                 LA Dougall

1913-14            G Guthrie

1913                 WS Seed

1913                 HR Simpson

1913-14            EC Taylor

1913-14            J Bain

1913-14,18,20  RE Boag

1914-19            EH Sime

1918                 AD Tench

1918                 C Zimmerman

1918                 CE Guiney

1918-19,26-27  IC Gray

1919                 G Crystall

1919                 H Sparrow

1920-21            CE Evans

1920,23            JH Parker

1919-20,24       A Thompson

1923,27,29-30  WC Dalley

1922                 HHP Warren

1922-23,29       ML Page

1923-27,29-30  SR Carleton

1923-29            JH Harris

1923,29-30       JT Burrows

1924                 T Milliken

1924-25            RJ Carleton

1924-25,28-29  S Baird

1925                 DC Nixon

1925,27-28       FL Clark

1925,27-30       D Hay

1926                 D Dickson

1928                 GM Mehrtens

1928-31            GD Innes

1929                 RE Hastie

1929                 WE Merritt

1929                 ML Page

1930                 J Chamberlain

1930                 N Porterfield

1930-31,33,37-38  FJ Foley

1931-32            WH Vincent




1931,33-36       CH McPhail

1932-33            A Bowes

1932-37            K Mortlock

1933-34            K Lowry

1933-35            AP Cobden

1933-39            GT Nolan

1933-41            JG Rankin

1934-35            SG Henry

1934                 CA Tweedie

1935                 NL Schulter

1935                 GB Eathorne

1936-39            NJ McPhail

1935-37            DG Cobden

1936                 RP Round

1936,39            WA Hearn

1938                 WA Hadlee

1938                 C Saundercock

1939                 NR Stow

1940                 AA Trotter

1940                 DO Adcock

1945-46,48-56  PB Vincent

1946                 RS Thomson

1947                 BH Browne

1947                 CF Robson

1948                 RF Blackmore

1948-49            LG Sinclair

1948                 WH Wakelin

1950-51            JP Kennedy

1951-59            E Hern

1952-54            DD Wilson

1952-55            DJ Mayo

1952-57            NS Roberts

1952,54,58       M Hern

1953                 R Holland

1953                 HL Johnsen

1953-56,5-62    RG Cochrane

1954                 KR Blick

1954                 B Columbus

1954-55            EAA Bullmore

1955-62            SK Henderson

1957-58            AM Pearce

1958-65            DJ Graham

1959-60            D Hill

1960-62            PJ Morrissey

1963                 DC Johnston

1963                 PL O’Malley

1964-67            MJ Millar

1965-68            AG Steel

1965-68            PK Hatchwell

1966-67,76       TL Mehrtens

1967                 LD McIntosh




1968                 LG Legge

1973                 RK Rennell

1973,75            BA McPhail

1973-77            SI Purdon

1975                 DC Palmer

1976-79            AR Harvey

1978                 CJ Currie

1978                 MA Harding

1978-80            IA Mather

1979                 A Croad

1980                 D Park

1981                 RF Allen

1981-82            GED Williams

1981-83            RR McIntosh

1982                 DA Symon

1984-86            JE Leggat

1985                 K Flynn

1987                 DA Ellis

1987                 A Rich

1987-88,91       SH Dods

1988                 R Wallace

1988-89            AR Owen

1991                 G Davis

1993-02            DPE Gibson

1993-               AP Mehrtens

1994-95            GTM Bachop

1994-96            RW Loe

1994-97            M MacAtamney

1994-98            AJ Forrest

1995-01            JW Marshall

1996-98            MS Arnold

1996-98            BRM Fleming

1996                 MJP Tamati

1996-99,03       JC McLeod

1996-01,04       RD Thorne

1998                 D Kamo

1998-99            R McConnell

1999-01            A Mauger

2000-04            BC Hurst

2001                 NK Mauger

2002-03            MT Dalzell

2002,04            DW Carter

2003                 SJ Webb

2003                 D Tasuli

2003-04            JP Vercoe

2003                 R Glover

2004-05            JC Iggo

2004-05            GE Naoupu

2005-06            CBJ Clarke

2005                 JM Hoeata

2006                 HEA Gard




2008-14           C.R Slade

2008                J.M Paterson

2008                R.A Wheeler

2008-14           A.J Whitelock

2008-11           G.B. Whitelock

2009                M.J. Coman

2009-18           L. Romano

2009                C.A. Small

2011-18           B. Funnell

2012                P. Fa'anunu

2012                S. Gee

2013                M. Symons

2014-               M. Drummond

2014-               D. Lienert-Brown

2014-16           R Thompson

2015-               R.Prinsep

2017-               G. Bridge 

2020-               F. Brewis

2020-               S. Darry

2020                C. Fihaki

2020-               S. Klein  

2021                M. Gibson

2021                C. O'Donnell

2021-               A. Harford

Canterbury Representatives - Womens

1996-97

J.Best

1996-97

K.Hannah

1996-97

L.Hannah

1996-97

D.Hyland

1996

L.Paul

1996

D.Wilson

1997

R.Cameron

1997

D.Edwards

1997

E.Ryan

1997

A.Tomuli

1997

V.Vaelaga

1997

2009-12

2010-13

2011

2012

2014-15,18

H. Watson

S. Anderson

J. McCormick

H.Poff

D.Hiini

K.Rossiter

2017-18

2017, 21

G. Brooker

R.Kelly

2020

S. O’Cain

2021

J. Miller

2021

A. Milnes

2021

M. Parkes

2021

2021

2022

G. Steinmetz

​​​​​​​E.Godsiff

N.Toaolamai-Holden